Meziobratlová ploténka může u pejsků, stejně jako u lidí, udělat pořádnou paseku. Potkat ji může třeba výhřez, ten u pejsků dokonce patří mezi nejčastější neurologický problémy! Setkali jste se s ním? Víte, jak se mu snažit předcházet, jak jej rozpoznat a co vás i pejska čeká, když už se s ploténkou něco přihodí? Nakoukněte do tohoto tématu s námi!
Co se vlastně pejskovi s meziobratlovou ploténkou stalo?
Páteř pejska je tvořena obratli, stejně jako ta naše. Jedná se o 7 krčních, 13 hrudních, 7 bederních, 3 křížové a X (pro různá plemena různý počet) ocasních obratlů. Mezi jednotlivými obratli se nachází meziobratlové ploténky, které tvoří polštář při pohybu, ale také spojení obratlů ve funkční celek.
Ploténka je tvořena prstencem, který je z vaziva a chrupavky, a jádrem, které je želatinové konzistence. Různými vlivy (buďto úrazem nebo postupnou degenerací ploténky) dojde k prasknutí prstence a jádro se tak dostane do páteřního kanálu, kde tlačí na míchu a nervy, což je samozřejmě bolestivé a vede to k dalším obtížím.
Diagnóza pejskova stavu
Že je něco s pejskem špatně pozná jako první majitel. Co patří mezi časté projevy problému s meziobratlovou ploténkou?
- Pejsek se nechce venčit – chodit, hýbat se, hrát si…
- Pejsek naříká při manipulaci (např. při zvedání…)
- Jiné projevy bolesti (zrychlené dýchání, podráždění, nechutenství, strach)
- Strnulá chůze a hrbení se
- Kulhání, podlamování končetin
- Problém s vyprazdňováním (pomočování se, ale i nemožnost se vyprázdnit)
- Nošení hlavy v nízkém postavení, neochota sklánět se k jídlu v misce
- … mnoho jiných
Vždy záleží na lokaci výhřezu, podle toho pak vypadají i příznaky.
Pokud máte podezření na výhřez ploténky, držte pejska v naprostém klidu a neodkladně vyhledejte veterinárního lékaře. Ten provede odborné neurologické vyšetření, rentgenové snímky a další kroky k určení diagnózy.
Léčba vyhřezlé ploténky u pejska
Léčba vždy závisí na místě a rozsahu výhřezu ploténky. Při menších obtížích může být léčba pejska konzervativní, spočívající v klidovém režimu a podávání léků ke snížení otoku a bolesti. Často je však nevyhnutelná operace na specializovaném pracovišti. Následuje zde i několikadenní pobyt, během kterého je zahájena rehabilitace.
Pejsek by měl jít domů až ve chvíli, kdy normálně přijímá potravu, může se vyprazdňovat a případná bolest je už pouze následkem zákroku, nikoli výhřezu ploténky. Po propuštění následuje několikatýdenní klidový režim, rehabilitace a fyzioterapie.
Prognóza je, stejně jako u lidí, individuální. Nicméně čím dříve se přistoupí k operaci, tím větší je šance, že pejsek bude chodit. Dlouhodobý tlak v páteřním kanálu vede k nevratným změnám nervů.
Veterinář apeluje: Dopřejte pejskovi opravdu klidový režim!
„Při problémech s meziobratlovými ploténkami je nesmírně důležité dodržovat striktní klidový režim, a to po dobu několika týdnů i měsíců,“ uvádí veterinární lékař z kliniky na Olomoucku a dodává: „Tento režim znamená, že pacient bude v omezeném prostoru, například v kleci či ohrádce, aby se opravdu nemohl pohybovat; venčení probíhá jen nezbytně dlouhou dobu k vykonání potřeby pouze párkrát denně. Při venčeni je lépe použít postroj než obojek a krátké vodítko, kvůli eliminaci trhavých pohybů v oblasti krku; stejně tak je vhodné pacienta přenášet v poloze respektující jeho obtíže a nenechat jej zbytečně popocházet. Ani pokud se stav pacienta brzy zlepší, nesmí majitel ze stanoveného režimu ustoupit, dokud to neumožní kontrolní vyšetření na klinice. Může se jednat o zlepšení vlivem léků např. na bolest a pokud nedojde k dostatečnému uzdravení, může se při nevhodném pohybu během rekonvalescence problém zcela vrátit, a dokonce i ve větším rozsahu.“
Eliminace rizika vyhřeznutí ploténky u vašeho pejska
Některá plemena trpí na výhřez ploténky více než jiná. Zásadní vliv na to má tělesná stavba, kdy jsou u některých pejsků meziobratlové ploténky namáhány více, než je tomu u jiných ras. Typickým zástupcem je jezevčík, bígl či pekingský palácový psík; u těchto plemen je potřeba obzvláště myslet na prevenci – udržovat pejsky v dobré fyzické kondici, podporovat růst a udržovat stav chrupavek vhodnou stravou a doplňky.
Obecně pro všechny pejsky ale platí následující:
- Nepřetěžujte pejskův pohybový aparát
- Vyhněte se jednorázovému přetížení při pohybu: skokům z auta, z gauče na plovoucí podlahu apod., kdy nemusí doskok proběhnout ideálně a jeden špatný pohyb může způsobit obrovský problém
- Nenechávejte pejska dlouhodobě chodit po schodech
- Udržujte pejska ve formě – žádná nadváha
- Netahejte pejska za obojek
- Nic nezkazíte ani preventivní fyzioterapií či masáží, jelikož i jiný problém pohybového aparátu může přispět k výhřezu ploténky
U pejsků má samozřejmě na stav meziobratlových plotének vliv i stáří a genetická dispozice. Pokud ploténka dlouhodobě degeneruje, může dojít k výhřezu i při dodržování všech preventivních opatření, ale vždy je ku prospěchu to zbytečně „nepokoušet“. 🙂