Partnerské vztahy umí být nádherné, ale také komplikované samy o sobě. Někdy s nimi pořádně zamává i příchod dalšího člena domácnosti – pejska! Víte, že pejsci jsou zdrojem radosti a energie, ale také mohou být zdrojem tiché domácnosti? Pojďte s námi zapřemýšlet a také se zasmát nad historkami, které se točí kolem soužití partnerského a … psího. 🙂
Pejsek přichází do vztahu s jedním z partnerů … nebo s oběma…
Pokud mají pejska oba partneři, situace je jednoduchá – oba vědí, co život se psem obnáší a překvapit je mohou pouze nesympatie mezi pejsky, které jsou však obvykle překonatelné. 🙂 Pokud má pejska jen jeden z partnerů, pro druhého to může být docela zajímavé období. Například se může stát, že si zvířátko na partnera „zasedne“, nevěří mu nebo se do něj naopak „zamiluje“. A to vede k hodně překvapivým situacím…
Situace č.1 – Pes vlezloun
Jaké mohou být první dny a noci partnera při soužití s vaším pejskem? Třeba takové, že pejsek je nadšený z nového nocležníka, neustále jej vyzývá ke hře, olizuje mu nohy a/nebo obličej, „zalehává“ ho, zálibně a intenzivně jej pozoruje a nenechá vůbec vyspat…A to třeba i týden v kuse. 😀
Situace č. 2 – Pes hysterka
Fenka se s partnerem zná již delší dobu, ale až při společném bydlení, kdy si odskočíte do koupelny, jednou za čas začne zoufale, až hystericky naříkat. Zděšena vyběhnete ven podívat se, co se děje a vidíte partnera, jak na vás vyděšeně hledí a fenka se tváří, jako by byla přeražená napůl… Partner tvrdí, že ji chtěl jenom pohladit… No, k žádné škodě nedošlo, neřešíte to. Ale když se to opakuje několikrát do týdne, vždy když jste z dohledu, začnou pochyby hlodat. Jednou se scéna vyhrotí, fenka ječí jak v posledním tažení a partner vám oznámí, že to takhle vážně nepůjde, že ji jen obcházel, aby si mohl sednout na gauč, že si máte vybrat – buď pes, nebo on… Přecházíte to bez komentáře, přemýšlíte, co jí dělá, že tak vyvádí… O pár dní později opět slyšíte začátek kvičení – vykouknete zpoza rohu a vidíte, že partner jen fenku pohladil, aby ji mohl posunout a otevřít botník. Dochází vám, že je to opravdu v její hlavě, že v několika málo situacích reaguje nepochopitelně a ačkoli s ní partner může běžně manipulovat, venčí ji, hladí ji, krmí ji, ráda za ním sama přijde, vše zcela bez problémů, někdy jí zkrátka „přeskočí“… Začíná práce na odstranění, ale úleva, že se opravdu nikomu nic neděje, je k nezaplacení. Fenka se až do svého posledního dne k partnerovi lísá více jak k vám a on se na ni upne více než na vás – to jste ale dopadli, že? A přitom to už bylo na rozchod… 😀
Radosti s pejskem
Jisté je, že pejsek do společného života přinese neskutečné množství radosti a lásky. Od „velké slávy“ při vykonání první loužičky venku (kdy se cítíte jako hrdí rodiče nejchytřejšího dítěte na světě!), až třeba po sběr cen na výstavách či při zkouškách. Každodenní soužití s pejskem, společná péče, výchova, rozhodování, společné výlety a překonávání všeho, co život přináší, zanechá v každém stopy a hluboký pocit sounáležitosti. Pejsek váš partnerský život úžasně obohatí, vnese do něj novou energii a lásku, kterou nelze ignorovat.
Rozkol při výchově pejska
- Dohodněte se předem na pravidlech – kam pejsek může, co od něj budete očekávat (pokud má jeden představu gaučového povaleče a druhý sportovního šampiona, nebude výchova mezi partnery a pejskem korelovat). Stejně tak spaní v posteli, podstrkování pamlsků a tak dále.
- Dohodnutá pravidla dodržujte – pokud bude jeden z partnerů vyžadovat něco, co druhý nevyžaduje, bude v tom mít pejsek zmatek a může přestat poslouchat (jednoho z páníčků, nebo dokonce oba)… Nepodrývejte autoritu druhého, způsobí to zbytečně hustou atmosféru, která neprospěje nikomu. Pravidlo samozřejmě můžete upravit či zrušit, ale vždy po domluvě, ať má pejsek stejné informace od obou. (Také jsme se domluvili, že pes nebude v posteli… HAHA, to, že tam chodil, když jsme nebyli doma, je asi jasné… Za měsíc už jsme chtěli, ať jde do postele s námi… :-))
- Zlý uklízeč – dbejte, ať se jeden z páníčků nestane tím zlým, tím, kdo musí vše zařídit, zakázat, uklidit… a mnohdy i „vyžehlit“. Nebude to příjemné ani pro pejska ani pro onoho páníčka. O radosti, ale i o starosti a povinnosti se podělte.
Rozchod – co se pak děje s pejskem?
Každý ze svého okolí určitě známe příběh o tom, jak se pár rozešel a začalo se řešit, co bude s pejskem. Pokud pejsek přišel do vztahu s jedním z partnerů, obvykle s ním i vztah opustí, pokud si však pejska pořídili partneři spolu, nastávají různé scénáře, jak to s pejskem dopadne.
1. varianta – pejska chceme oba
Pejsek má po rozchodu dva plnohodnotné domovy, ve kterých se střídá dle domluvy páníčků. Má dostatek lásky, pohybu i pozornosti, občas musí vydržet nějaké to cestování, ale obvykle to není žádná hrůza. Idylku kazí pouze to, že vždy jeden z páníčků chybí, a možné neshody v termínech střídavé péče, množství krmení (někdy jeden z páníčků pejska trochu „podplácí“); někdy se tak z pejska stává „rukojmí“.
2. varianta – kam s pejskem
Obvykle to nastane při stěhování na jiné místo, kam se pejsek nehodí, při netoleranci nového partnera nebo když už každý z bývalých partnerů zatouží po rodině. Na pejska, který byl středem zájmu, byl rozmazlován a pendloval v rámci střídavé péče mezi dvěma báječnými domovy, už najednou není prostor… Pejsek, o kterého jste se tolik přeli a nechtěli se jej vzdát, pak v lepším případě skončí u někoho z příbuzných (rodiče, babička…), nebo je mu hledána nová rodina… Situace to není ideální, přece jen pejsek žil mnoho let se svými páníčky a najednou musí jít stranou…
3. varianta – jeden z partnerů si pejska vezme k sobě
Ideální varianta, kdy pejsek zůstává s jedním z páníčků, který mu zajišťuje plnohodnotný mazlíčkovský život. Pejsek nemusí nikde pendlovat a na situaci si rychleji zvykne.
Pokud jste si pejska pořídili s partnerem, zkuste se nerozcházet. 🙂 Když už však k této situaci dojde, myslete hlavně na dobro pejska – kde se bude mít dobře, kde mu bude věnována maximální péče. Přece jen jste se jeho pořízením zavázali k péči o něj, tak se jej nezbavujte kvůli něčemu, za co on nemůže. Bude vám skvělým parťákem, terapeutem i kondičním trenérem – určitě to oceníte. 😉
Pejsek vás i partnera donutí:
- více chodit ven (ideálně jděte všichni společně!)
- více spolu mluvit (ano, obvykle o pejskovi!)
- více plánovat (třeba co pejskovi pořídit na Vánoce, zda na návštěvu můžete jet i s pejskem…)
- povznést se nad maličkosti (ne, vaše vlasy v koupelně už nebudou nic proti hromadě chlupů v koutě – a vlastně chlupů všude)
- nevynesený koš? Ten už nebude předmětem vašich hádek, nově začne období „kdo uklidí pozvracené auto“ a „kdo mu sakra dal to, po čem má průjem?“
- máloco vás překvapí – ani vepřový rypáček pod polštářem ve vás nevyvolá sebemenší negativní emoci…
- pejsek slouží jako vynikající výmluva pro brzký návrat domů z akcí, na kterých se vám nelíbí…
- na pejska můžete svést spoustu věcí – třeba když nějaká potravina „zmizí z ledničky“ nebo je to také univerzální odpověď na otázku „Co to tady smrdí?!“
- pejsek je prostě boží!