Snažíte se s pejskem všechen čas trávit aktivně? Neustále mu vymýšlíte nový program, neustále s ním trávíte čas venku a doma pak stihnete proklepnout všechny naučené povely, a ještě jeden nový přidáte?
Přijde večer a pejsek najednou neslyší na vaše volání ani povely, případně se tváří zcela nepřítomně? Dopřáli jste mu odpočinek, aby zvládl vstřebat všechny nové dojmy z venčení před tím, než jste s ním zahájili trénink povelů? Možná je už opravdu fyzicky a psychicky vyčerpaný a měli byste zvolnit a nechat mu prostor pro regeneraci…
Ačkoli se to mnohdy nezdá, pejsek potřebuje dostatek času na kvalitní spánek; pro dospělého psa se udává 12–14 hodin denně. Zbytek dne ovšem pejsek není neustále aktivní – dále odpočívá, ale přímo nespí. Na rozdíl od našeho, je psí spánek polyfázický – pejsek si tak potřebuje schrupnout několikrát během dne. Během spánku zpracovává a ukládá prožitky. A stejně jako my, mají i pejsci sny a někdy se i ve spánku docela naběhají, nakňourají, namlaskají i naštěkají. 🙂
Z pejska si vytváříme závisláka
Neustálé vymýšlení programu, procházky s pejskem, cvičení s pejskem. Kolik času pejskovi organizujete? A když se mu chvíli nevěnujete, začne se domáhat vaši pozornosti, ačkoli už je vyvenčený i vydováděný? Nepropadněte jeho nátlaku a nabídněte mu prostor, ve kterém si může hrát sám. Pokud možno i odpočívat.
V prvé řadě musí pejsek pochopit, že teď se nehraje, že si to „násilím“ nevymůže a měl by jít odpočívat na místo, kde je mu to příjemné. Jakmile bude zase čas na hru, či procházku, vyzvete jej sami. Hru iniciuje páníček, nikoli pejsek!
Samozřejmě by pejsek měl mít k dispozici i hračky, se kterými si může hrát sám a měl by tuto možnost využívat – třeba i ve vaší přítomnosti doma, ale bez vašeho zasahování.
Pejska přetěžujeme ve snaze jej unavit
Čím větší fyzickou zátěž pejskovi ordinujeme ve snaze jej unavit (ještě mu budu po procházce 20 minut házet balónek, aby už dal chvíli pokoj), tím lepší fyzickou kondici mu pěstujeme a dostáváme se do bludného kruhu, ze kterého není jiného východiska než prodlužovat procházky a dodávat další aktivitu. Pro pejska to ovšem není zdravé; třebaže si vypěstuje a zlepší fyzickou kondici, přetěžování si dříve či později vybere svou daň v podobě zdravotních obtíží.
Nesázejte tedy pouze na fyzické aktivity, ale zkuste pejska unavit jinak – přemýšlením a prací hlavou! A nemusí se jednat jen o učení nových povelů či trénink těch stávajících. K dispozici je spousta hlavolamů a hraček, které potrápí pejskovy mozkové buňky. 🙂
Například čichání je pro pejsky hodně náročné, co se zapojení mozku týče, a čmuchací kobereček najde uplatnění u všech pamlskuchtivých zvířátek. Samozřejmě jej nelze použít pětkrát denně místo procházky, ale párkrát do týdne určitě svůj účel splní.
Nikdy nezklamou také žvýkací pamlsky, které pejska zabaví dle jejich velikosti a tvrdosti i na delší dobu, ale je pravda, že pejsek se při jejich konzumaci občas také pěkně „nadře“.
To správné místo pro pejska
Má váš pejsek optimální podmínky pro odpočinek? Místo, kde se cítí zcela bezpečně a může tam nerušeně relaxovat? Každému pejskovi vyhovuje něco jiného – jeden bude spokojený na gauči a druhý v pelíšku pod psacím stolem… Preference se také mění s věkem a stavem pejska – starší pejsek, který může mít již pohybové obtíže, ocení pelíšek na zemi, aby nemusel skákat třeba na gauč, nový „plašan“ ocení otevřenou klec přehozenou dekou a tak dále. Ani umístění pelíšku není jen tak, v jednu dobu jsme měli rovnou tři pelíšky pro dva psy – každý preferoval jiné místo: starší fenka pelíšek v obývacím pokoji naproti vstupním dveřím, aby hned věděla, že jsme doma, nový pejsek zase pelíšek pod věšákem na oblečení, kde byl trochu schovaný, a někdy spali oba v jednom. 🙂
Každopádně pejsek si najde místo, které je pro něj nejpříjemnější, a na vás pak je mu jej pořádně vybavit!
Protivný přetažený pes
Jak poznáte přetaženého pejska? Obvykle podle jeho výrazu – jak popisuje Ondřej: „Že je čas jít spát, mi Kraken naznačuje významnými pohledy na střídačku na mě a na dveře od ložnice. Když nejdu, odejde sám, za chvíli se vrátí, významně se na mě podívá a odejde opět do ložnice. Nechybí unavené červené oči a neochota cokoliv dělat, což ani nemá cenu zkoušet, mnohdy ho ani ven nedostanu. Třeba pes od známých, když už je hodně unavený a nemá klid na odpočinek, se umí i ohnat – nekousne, ale oznámí, že opravdu nechce být jakkoliv rušen.“
A to je jedna z nejdůležitějších věcí! Pejsek, který je psychicky či fyzicky unavený, je jako člověk. Podrážděný, nepříjemný a jeho reakce jsou někdy nepředvídatelné. I proto je nezbytné pejskovi náležitý odpočinek dopřát!
Snadno k tomu dojde i v případě, že cestujete a pejsek je v neznámém prostředí, kde neumí tak úplně „vypnout“ a je neustále ve střehu.
Prolenošit den? Nic tím nezkazíte!
Každý den s pejskem vyrážíte na pořádnou procházku, o víkendu se doma ani neohřejete a něco neustále podnikáte? Zařaďte do vašeho harmonogramu i „prolenošené dny“… Pejskovi rozbijete rutinu, že každý den se chodí na takové a takové procházky. Navíc si připravíte půdu i pro chvíli, kdy třeba nebudete schopni dodržovat nabitý program a pejsek bude muset vydržet v útlumovém režimu. Například, když jste nemocní a jste rádi, že sotva zvládnete v rámci minimálního venčení obejít dům… Určitě to oceníte! 🙂