Jak pečovat o psa v zimě

Jak pečovat o psa v zimě


Péče o našeho psího parťáka je neoddělitelnou součástí života se psem. Když nastane zima, mnoho lidí má pocit, že pes nepotřebuje zvláštní péči, jelikož má hustou srst a tukovou vrstvu, která jej před zimou spolehlivě ochrání. Tomu ale tak vždy není, především u psů, kteří žijí v domácím prostředí. Ti nejsou zvyklí na náhlé změny počasí či na dlouhodobý pobyt venku, který by jim zajistil aklimatizaci jejich srsti na různá roční období.

Jak tedy pečovat o „bytového“ pejska?

Pes, který žije v bytě či domě, vyžaduje v zimě větší obezřetnost, jelikož jeho srst a tlapky nejsou stavěné na náhlé změny počasí, příliš nízké nebo naopak vysoké teploty. Jejich tělo se nedokáže tak dobře adaptovat na přechody mezi ročními obdobími.

Obleček na pejska nemusí být pouhým módním doplňkem.

Zdravý pes, který je zvyklý na pravidelný pohyb venku, zpravidla oblečení nepotřebuje. Pokud se ale jedná o psa, který se z nějakého důvodu nemůže aktivně pohybovat nebo o pejska seniora, je dobré obleček pořídit, obzvláště, pokud má krátkou srst. Váš čtyřnohý kamarád Vás bude milovat, pokud mu umožníte mít záda, hrudník a bříško v teple.

Dávejte si pozor na možné promoknutí oblečku. Pokud je Váš pejsek malého vzrůstu, může se stát, že mu zespodu obleček zvlhne a začne ho studit. To je třeba kontrolovat, abyste se vyhnuli dýchacím obtížím či nachlazení močových cest. Praktické je pořídit obleček z nepromokavého materiálu – ideálně bundu, nikoli svetr či mikinu. Obleček pejskovi nesundávejte ihned po příchodu z procházky, aby mělo jeho tělo možnost aklimatizace na vyšší teplotu postupně. Obleček se bude ohřívat spolu s tělem pejska.

Jak venčit pejska v zimě?

V mrazech určitě není dobré vzít na delší procházku pejska, který je zvyklý na teplý byt. Při teplotách kolem -10 °C, -15 °C a více je dobré provést rychlé venčení typu vyčůrat a domů. Nemusíte mít výčitky, že svého psího mazlíka zanedbáváte. Naopak tímto rychlým venčením můžete předejít prochladnutí či omrzání tlapek apod. Pokud venku mrzne, je ideální dobou na kratší procházku poledne, kdy je nejtepleji. Ráno a večer teplota dost klesá. Důležité je, aby byl pes při zimním venčení neustále v pohybu. Rozhodně ho nenechávejte čekat na Vás venku před obchodem, než si nakoupíte.

Na co si dávat pozor?

Pro psy žijící ve městě může být problémem solení chodníků a cest v zimě. Pokud jde pes po posolené cestě, vzniká riziko, že mu bříška na tlapkách začnou i po krátké procházce praskat. Můžete tomu předejít tím, že po každé procházce pejskovi opláchnete tlapky vlažnou vodou a osušíte. Pokud zjistíte, že má pes tlapky popraskané, je dobré použít indulonu, vazelínu nebo kokosový olej, kterými můžete poraněné polštářky jemně masírovat. Určitě nepoužívejte lidské krémy na ruce či nohy, to by pejskovi mohlo spíše uškodit.

Někdo volí cestu prevence – před každým venčením tlapky namazat. Na to je lepší příliš se nespoléhat. Pravidelným promazáváním před procházkou můžete pejskovi narušit přirozenou strukturu a odolnost tlapek. Ta se tvoří postupně po celý život. Pes stále chodí po různém povrchu – chodníky, štěrk, kameny, lesní cesty apod. Všechny tyto povrchy psovi umožňují si vyvinout odolné tlapkové polštářky. Jejich pravidelné promazávání by je mohlo natolik změkčit, že by získaly náchylnost k poranění nejen posypovou solí a štěrkem, ale i běžnými kamínky a dalšími ostřejšími předměty, které se mohou na cestách objevit.

Už jste určitě slyšeli o psích botičkách.

Mnoho z Vás se při této představě pravděpodobně pousměje, ale je to tak. Botičky pro psy nejsou jen módním doplňkem. Pokud Váš psí kamarád patří mezi ty, které sůl či ostrý štěrk na chodnících opravdu dráždí, má nejspíš často popraskané tlapičky, mohou botky předejít praskání tlapek i zánětům, které mohou v prasklinách vznikat. Pokud je pejskovi koupíte, určitě se pobavíte, až mu budete botičky poprvé nasazovat. Nezapomeňte mít po ruce mobil s kamerou. 😊

Co v zimě poskytnout pejskovi, který žije venku?

Psi, kteří pobývají celý rok venku, jsou vůči změnám teplot odolnější – jsou na ně zvyklí a jejich srst se teplotám a ročním obdobím dokáže přizpůsobit. Venkovní pes má také odolnější tlapky, které se přizpůsobují stejně dobře jako srst.

Pro psa je důležité zázemí. Pořiďte mu pěknou boudu, kterou před zimou řádně zateplíte. Vystlat ji můžete například slámou, která příjemně hřeje a díky nízké savosti se v ní netvoří plíseň. Nehrozí tak, že by pejsek prochladl na vlhkém povrchu. Bouda by měla být tak akorát velká, aby se v ní pes mohl otočit a pohodlně se uvelebit do klubíčka. Při takové velikosti si ji pejsek zvládne vyhřát vlastním dechem a tělem. U boudy je dobré udělat předsíňku, aby dovnitř co nejméně táhlo.

Psovi můžete také udělat pelíšek třeba na chodbě domu, v kůlně nebo garáži. Pohodlné a teplé místo na spaní udělejte psovi i v případě, že se jedná o plemeno stavěné na zimní podmínky a jeho kožich je pro ně ideální. Je důležité, aby si měl kam zalézt, mohl si udělat pohodlí, případně se zachumlat. Neděste se ale, když uvidíte, že venku skoro mrzne a Váš psí parťák leží před boudou, kterou jste mu nachystali. Někdy má prostě náladu ležet venku bez ohledu na to, kolik je stupňů.

Důležitá je vydatná psí bašta.

Díky té si pes vytvoří dostatečnou vrstvu tuku, která mu zajistí správnou termoregulaci. K prohřátí těla je dobré pejskovi dávat alespoň jednou za den teplé jídlo – např. granule zalité teplou vodou či vývarem. Míchání granulí s vodou je dobré i z toho důvodu, že misky s vodou umístěné venku často zamrzají a omezují tak přístup k vodě. Existují i různé fontánky uzpůsobené nízkým teplotám, ve kterých voda neustále proudí. Můžete také pořídit vyhřívanou misku, která při poklesu venkovní teploty pod 3 °C začne sama vodu ohřívat.

Pejska venku pravidelně kontrolujte, předejdete tím podchlazení a případným omrzlinám, které se nejčastěji tvoří na uších, tlapkách, bradavkách a konci ocasu. Pokud venkovní teplota klesne na více než -15 °C, vezměte pejska domů. Při takovýchto teplotách by mohlo hrozit zmíněné podchlazení. Pejska stačí na přechodnou dobu umístit například do chodby či garáže.

Závěrem

Zimní péče o psa není vždy jednoduchá, také proto, že každý s ní má jiné zkušenosti. Každý pes potřebuje v zimě jiný způsob péče v závislosti na tom, zda žije stále venku, či v bytě, zda je malý nebo velký, jaký typ srsti má, zda jde o pejska seniora, štěně apod. Na internetu či u veterináře ale naštěstí zjistíte spoustu spolehlivých rad.

Ať se Vám tedy zimní péče daří!

Přejít nahoru