Co nesmí pes jíst

Co pes nesmí jíst – zakázané potraviny

Také rádi dopřáváte svým domácím mazlíčkům jen to nejlepší? Pak byste měli vědět, jaké potraviny jsou pro psy naprosto nevhodné. Trávicí soustava lidí a psů je odlišná. Proto je nutné brát ohled na trávení psů a tomu přizpůsobit i jejich krmení. Některé potraviny jsou pro psy toxické a mohou jim způsobit zdravotní problémy, v určitých případech může být důsledek i fatální. Vyhněte se potížím dříve, než nastanou. Správnou stravou navíc můžete prodloužit život svého pejska.

Kterých potravin se raději vyvarovat?

Některé z uvedených potravin mohou být pro jednoho psa toxické a pro druhého nikoliv. Je třeba brát ohled na to, zda potravinu sní pes velkého nebo malého plemene. Míra toxicity je u malých psů a štěňat vyšší. Pokud váš pes sní některou z uvedených potravin, je doporučováno kontaktovat veterinárního lékaře.

ZELENINA a OVOCE

  • Avokádo může vypadat pro psa neškodně, ale nenechte se zmást. Avokádo obsahuje persin, což je látka, která je pro člověka neškodná, avšak u psů a koček může způsobit zvracení a průjem. Toxické jsou nejen plody, ale i slupka, pecka a listy avokáda.
  • Cibule vyvolává rozpad červených krvinek s následnou chudokrevností. Týká se to také pažitky v syrovém, sušeném nebo vařeném stavu.
  • Česnek obsahuje menší množství škodlivých látek než cibule, pejsci by s ním však měli přijít do styku jen v minimálním množství.
  • Rozinky a hrozny mohou být pro psy jedovaté. Některým psům hroznové víno nemusí způsobit nic, avšak u některých psů se objevilo selhání ledvin i v případech, kdy pes snědl jen pár bobulí. Zatím se stále neví, jaká složka hroznového vína způsobuje toto selhání ledvin. Pokud pejsek sní větší množství hroznů, mohou se během 6–12 hodin objevit příznaky otravy, jako je průjem, zvracení, nechutenství a dehydratace. Selhání ledvin se pak projeví tak, že pejsek přestane močit. Naopak hroznový cukr psům nevadí a bývá často doporučován veterinárními lékaři na rychlé doplnění energie.
  • Brambory –jedovatá je zejména rostlina, nedoporučují se ale ani syrové neoloupané hlízy kvůli obsahu solaninu, který je pro psy jedovatý. Pokud však brambory opláchnete a uvaříte, jsou pro psy neškodné, navíc jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C.
  • Nezralá rajčata jsou pro psy nevhodná, obsahují tomatin, který může psům způsobit svalovou slabost, třes, ztrátu koordinace nebo záchvaty.

OŘECHY

Makadamové a vlašské ořechy obsahují toxiny, které mohou způsobit slabost, třes, nechutenství nebo i ochrnutí psa. Pozor byste měli dávat i na velké množství hořkých mandlí, které obsahují kyanidy.

MLÉČNÉ VÝROBKY

Pokud nejsme obezřetní ohledně tuků, můžeme našim pejskům velice uškodit. Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku způsobují plynatost a průjem. Navíc mléčný cukr (laktóza) je pro psy hůře stravitelná. Naopak kysané výrobky (jogurty, tvarohy, kefíry, zakysaná smetana) psům obvykle nevadí, protože mají nízký obsah laktózy. Můžete tak svému pejskovi dopřát vápník v podobě kysaného výrobku.

SŮL, CUKR

  • Sůl: chuť potravin se psům dostane prostřednictvím vyvinutých smyslů pro vůni. Konzumace soli v nadměrném množství vede k ledvinovým obtížím.
  • Cukr je na tom obdobně jako sůl, navíc vede k zubnímu kazu, obezitě a hypoglykémii.

ČOKOLÁDA

Hlavním důvodem, proč je čokoláda pro psa velmi nebezpečná, není zkažený chrup, ale fakt, že čokoláda obsahuje složku teobromin, která u psa vyvolává zvracení, záchvaty a může skončit i smrtí. Tuto složku obsahuje nejvíce tmavá čokoláda.

KYNUTÉ TĚSTO

Dávejte pozor, kam odložíte těsto na kynutí. Droždí v syrovém těstu vytváří v trávicím systému psa plyny. To může způsobit okamžité žaludeční či střevní potíže, které mohou vést až k prasknutí. Díky mnohonásobnému zvětšení žaludku může dojít k jeho přetočení (torze žaludku), které je nutné ihned operovat.

DĚTSKÁ VÝŽIVA

V malém množství je v pořádku, musíme však mít na paměti, že může obsahovat cibuli nebo její verzi v sušené podobě, nadbytek cukru a soli.

HOUBY

Způsobují křeče a nadýmání.

SYROVÁ JÁTRA a VAŘENÉ KUŘECÍ KOSTI

  • Syrová játra jsou skvělý doplněk, ale pozor na množství podávaných jater. Velké množství může způsobit otravu vitamínem A.
  • Psům rozhodně nedávejte ani vařené, nebo jinak tepelně upravené kuřecí kosti – snadno se lámou a mohou natrhnout či protrhnout trávicí trakt psa. Psi mají uzpůsobený trávicí trakt na syrové kosti; pokud pejskům chcete dopřát kosti, tak jedině syrové.

Víte, v čem se liší trávicí trakt psů?

Důvod, proč jsou některé potraviny pro psy naprosto nevhodné, je dán odlišností trávicího traktu psů. Trávicí trakt psa je mnohem kratší, a tak trávení obvykle trvá maximálně 24 hodin. Psí žaludek má velmi nízké pH. To znamená, že je mnohem kyselejší oproti lidskému žaludku a z tohoto důvodu dokáže psí žaludek strávit například i kosti. Další odlišností v trávicím traktu jsou trávicí enzymy, které pes nemá ve slinách, ale vytvářejí se během přísunu čerstvé potravy. Sliny psů potravu zvlhčují, konzistence slin se mění podle typu potravy. Pokud psa krmíte granulemi, jeho sliny jsou převážně vodnaté. Pokud krmíte syrovou stravou a masem, sliny mají hustší konzistenci.

Přejít nahoru