Je potřeba pejska koupat pravidelně? A jak často znamená pravidelně? Co když se mi zdá, že pejsek trochu „zavání“, mám raději s koupelí počkat na hezčí počasí, nebo to mám řešit hned? Stačí pejskovi koupel v potoce, když jdeme na procházku? A bude pejskovi stačit šampón, který používám i já?… Toto jsou jen některé z otázek, které jednou za čas určitě přijdou na mysl každému majiteli čtyřnohého chlupáče; pojďme si je i mnoho dalších zodpovědět!
Teorie ohledně koupání psů se různí
Výrobci kosmetiky a majitelé salónů zastávají názor, že je pejska nutné koupat „každý druhý den“. Majitel pejska, který při snaze o koupel vytopí půlku paneláku a páníčka podrápe až na zádech, zase řekne, že „pejska není potřeba vůbec koupat“… Situace je tedy docela nepřehledná, a proto jsme se zeptali na názor odborníka!
„Psa hlavně koupejte podle jeho individuálních potřeb, a ne podle obecného tvrzení a diskuzí na internetu,“ radí veterinární lékařka Alena. „Co vyhovuje jednomu, vůbec nemusí být vhodné pro druhého; je vždy na majiteli, aby situaci posoudil, případně se poradil s veterinárním lékařem, či alespoň v salonu pro psy. Zbytečně časté mytí vhodné není, ale o srst je potřeba pečovat, nezanedbávat ji. Pokud je pejsek čistotný a nemá kožní problémy vyžadující speciální koupele, není důvod jej umývat každý týden. Pokud je však pejsek „prasátko“, válí se v bahně, močálech nebo něčem jiném, je určitě vhodné, nejen kvůli zápachu, po koupeli sáhnout a zbavit jej nečistot a třeba i nechtěných obyvatel kožichu, protože vše může způsobit zbytečné potíže,“ dodává.
Jak vidíte, univerzální recept vám stejně nikdo nedá. 🙂
Čím psa (ne)mýt?
Co však platí pro všechny koupele je, že na koupání pejsků nejsou vhodné šampony ani sprchové gely určené pro lidi. Důvodem je odlišné pH pokožky lidí a psů; zatímco psi je mají na úrovni okolo 7,5, my máme pH okolo 5,5. Psí pokožka tedy není na úrovni „kyselosti“ jako ta naše a používání kosmetiky se špatným pH bude mít v jejich případě následky ve formě suché, šupinaté a po delší době i podrážděné kůže, která je nepříjemná a pejsek se začne více a více škrábat. To může vést až k jejímu narušení, vniknutí bakterií a problém je na světě…
Kdy psa nekoupat?
Během psího života jsou i okamžiky, kdy je koupání opravdu nevhodné, kdy je lépe se koupání pejska raději vyhnout.
- Štěně – pokud to není nezbytné, štěňata koupeme až od cca půl roku a po dokončených očkováních. Mladší zvířátka ještě nemusí mít správně vyvinutou ochrannou funkci pokožky a stejně tak nebudeme pokoušet imunitu týdenních štěňátek…
- Nemoc – je-li pejsek nemocný, není vhodné jej mýt. Pokud je opravdu potřeba jej na některém místě očistit, zvolíme pouze namočený hadřík, aby nedošlo k dalšímu zhoršení stavu z důvodu nachlazení a podobně.
- Kožní problémy, u kterých není součástí léčby i koupel – pokud má pejsek narušenou kůži, ať již zraněním, zánětem a podobně, konzultujte jeho koupání s veterinárním lékařem! Zbytečné „rozmáčení“ a podráždění šamponem není žádoucí. Alternativou mohou být speciální šampóny podporující uzdravení, které by vám však měl doporučit veterinární lékař pro konkrétní případ vašeho pejska.
Jak má probíhat koupání?
- Pro začátek zkuste z pejska dostat všechny kusy přírody, které si donesl domů, aby se při koupeli ještě více nezamotaly do srsti; stejně tak z něj sundejte největší kusy bláta, aby se po namočení ještě více nemazalo.
- Teplou, ale nikoli horkou vodou namočte srst.
- Zpěňte šampón pro psy v rukou s trochou vody a vmasírujte do kožichu; dejte pozor na uši, čumák a oči, do kterých by se neměl dostat a které je vhodné očistit vatovým tamponem s teplou vodou nebo přípravkem určeným na tyto části těla.
- Po chvíli šampón smyjte; dejte si záležet, aby opravdu nikde nezůstal!
- Pejska jemně osušte ručníkem, další sušení pejsek provede sám otřepáním. 😉
- Nechejte pejska doschnout, případně jej vyfénujte teplým, nikoli horkým vzduchem a vyčešte jej.
Koupání v přírodě
Pejsek toho dost zvládne umýt i sám v přírodě. Když je to milovník vody, tak je jasné, že procházka=koupání. Pokud se jedná o relativně čistou vodu (vy byste se v ní vykoupali?), není co řešit; pokud se však jedná o silně zavánějící kaluž, zcela zelený rybník nebo něco obdobného, bude potřeba pejska doma umýt znovu…
Pozor na hot spoty
Poměrně častou komplikací po koupání jsou takzvané hot spoty – typicky červená kolečka na kůži různé velikosti, která jsou dobře viditelná a ohraničená. Obvykle vznikají na místě tření (dráždění) či na místě, které bylo špatně osušeno a dojde tam k „zapaření“ pokožky. Ve vlhkém prostředí se pak začnou množit kvasinky či bakterie a objeví se mokvající ranka, která se poměrně špatně hojí. Často je najdete pod obojkem nebo v okolí uší, ale mohou se objevit víceméně kdekoliv. Základem léčby je dostatečné osušení pejska a eliminace oděrek od obojku či postroje na mokrém pejskovi. Čím dříve hot spot objevíte a začnete jej řešit, tím rychlejší bude léčba, někdy se však jedná opravdu o běh na dlouhou trať.
Jak se koupe u nás?
Fenku jsme koupali třikrát za jedenáct let, z toho poprvé při příjezdu z útulku, podruhé po pádu do čističky a naposled po vyválení v něčem opravdu odporném!
Druhý pes trhnul rekord, kdy se koupal čtyřikrát za týden – poprvé po příjezdu z útulku a pak ještě třikrát z důvodu vyválení se v kravinci, mrtvém rejskovi a naposled „vyhrál“ kočičinec…