Pokud již i k vám dorazilo mezi pejskaři tolik skloňované sousloví „ledvinová dieta,“ určitě jste pochopili, že se jedná o něco závažného. A přesně tak to je! Tato dieta odlehčí ledvinám a může pejskovi zachránit nebo alespoň prodloužit život. Pojďme si ji představit a trochu se jí pověnovat, ať jste v obraze!
Ledvinová dieta bývá nasazována pejskům, u kterých došlo nebo dochází k selhání ledvin. Toto onemocnění je úplně nejčastějším onemocněním ledvin u psů, ale i koček. Příčin může být více, některé lze odstranit, některé nikoliv, nicméně situaci je potřeba řešit, protože ledviny jsou pro zvířátko nepostradatelné!
Funkce ledvin v těle pejska
Ledviny u pejsků, ale i u nás, slouží k filtraci krve, tvorbě moči – tedy zajišťují, aby se z těla (z krve) některé látky dostaly pryč, a naopak ty žádoucí v těle zůstaly. Ovlivňují množství vody v těle a také krevní tlak. V ledvinách vzniká látka, která podporuje tvorbu červených krvinek, které po těle roznášejí kyslík.
Ledviny umí dlouho nahrazovat funkci poškozených částí, ale čím více jsou poškozeny, tím více se dosud funkční tkáň vyčerpává snahou dohnat to, co chybí. Je nesmírně důležité co nejdříve zastavit další poškozování pejskových ledvin!
Co když je něco s ledvinami špatně?
Pokud něco s pejskovými ledvinami není v pořádku, začne se mu organismus zahlcovat odpadními látkami, které začnou poškozovat ostatní orgány. Mezi typické příznaky patří následující: pejsek pije velké množství vody, močí velké množství tekutiny, může zvracet, trpět nechutenstvím, má bledé dásně…
Bohužel ve chvíli, kdy začnou tyto projevy, je už situace špatná – ledviny nejsou schopny kompenzovat nefunkční části a tělo začíná být zahlceno toxiny.
Ledviny nemají schopnost regenerovat a poškození jsou nezvratná. Navíc není ani dostupná léčba, která by jejich funkci obnovila. Jedinou možností je zvolit udržovací dietu s různými doplňky a podpůrnou léčbou.
Šetřete ledviny dietou – co pejskovi škodí?
U ledvinové diety pejskovi snižujeme množství bílkovin v potravě. Jednou z látek, které se v těle zvířátka hromadí při jejich nefunkčnosti, je totiž močovina, která vzniká právě při zpracování bílkovin. Bílkoviny nemůžeme zcela vynechat, jelikož by pejskovi chyběly a začal by hubnout, ovšem ty ve stravě musí být vysoce kvalitní a lehce stravitelné. Vhodné je tedy kuřecí a krůtí maso, ryba, králík, jehněčí, rýže, těstoviny, brambory, kořenová zelenina, ovoce jako jablka, hrušky, jahody…
Dalším nežádoucím faktorem, který ve stravě hlídáme, je fosfor. Pokud se jej nedaří dietou držet v rozumné formě, je potřeba nasadit i léky, které jej „vyvážou“. Fosfor najdeme v živočišných produktech – tedy mase, zvláště pak v některých vnitřnostech, dále v sýrech, ořechách, semínkách, vaječných žloutcích….
Ledvinovou dietu vám doporučí veterinární lékař. Na výběr jsou již hotové granule nebo konzervy, které jsou svým složením přizpůsobeny speciálně potřebám pejsků s touto diagnózou. Samozřejmě je možné i připravovat dietu typu BARF, ale chce to opravdu dobře problematiku nastudovat.
Pejskovi s ledvinovými potížemi dopřejte vodu a další potřebné látky.
Vitamíny, esenciální mastné kyseliny a některé minerály, to vše pejskovi může chybět. Pejsek s ledvinovým onemocněním přijímá velké množství vody; kvalita moči (tedy správná hustota a složení) je kvůli nefungující výměně látek nahrazena kvantitou – moč je naředěná, mnohdy i bez zápachu a žlutého zbarvení. Nadměrná produkce moči ovšem může vést k dehydrataci pejska! Proto mu nikdy neomezujte příjem vody!
Stejně tak z těla odchází důležité prvky, například vitamíny rozpustné ve vodě, které je potřeba ve zvýšeném množství doplňovat ve stravě.
Možné je i vyzkoušet podpůrnou léčbu – doplňky stravy jako Pronefra, VetriScience, které chrání ledviny a doplňují potřebné látky.
Pamlsky volte zodpovědně! Většina z nich se svým složením nehodí a pejskovi jen uškodíte, nicméně lze objednat i pamlsky, které mají složení přizpůsobené právě pro chlupáče s ledvinovým onemocněním.
Díky striktnímu dodržování diety a podpůrné léčbě můžete pejskovi zkvalitnit a prodloužit život i s onemocněním ledvin. A to za to určitě stojí! 🙂