Bezhlavě rozpárat plyšáka zvládne každý pejsek i během několika chvil. Stejně tak zblajznout několik pamlsků nasypaných do misky. Když však chcete pejskovi nabídnout zábavu a pochutnání, pro které bude muset sám něco udělat, určitě vyzkoušejte interaktivní hračky. Existuje jich obrovské množství, pejskovi zpestří program a vám poskytnou chvíli času, neboť práce s nimi zůstává na pejskovi… Pojďme se na ně podívat blíže!
Pro koho jsou interaktivní hračky vhodné?
Hračky jsou vhodné pro pejsky všech věkových i váhových kategorií. Hlavním posláním interaktivních hraček je, aby pejsek musel u jejich používání zapojit i myšlení a kreativitu a díky tomu se dostal k vytoužené odměně – pamlsku ukrytému uvnitř hračky. Samotný pamlsek tak získává novou dimenzi, jelikož se k němu pejsek musí „probojovat“ nejen silnými zuby, ale i hlavou. A také nestačí pouze „dát pac“ a nafasovat kokino, chce to trochu více snahy! 🙂
Vy získáte více volného času, jelikož se pejsek musí z velké části snažit sám, a pejsek získá desítky minut intenzivní aktivity odměněné při samotném hraní.
Pro koho a kdy není hračka vhodná?
Ačkoliv se jedná o velmi oblíbenou zábavu, tak tyto hračky nemusí úplně oslovit některé typy pejsků. Zvláště pak ty, kteří nejsou moc motivovaní konzumací pamlsků. Sice jich určitě není mnoho, ale pokud pejsek není „pažrout pamlskový“, nemusí mít vůbec snahu s hračkou pracovat. Případně se na ni „vykašle“ po chvíli snahy, kdy z ní žádná dobrota nevypadne a zůstane ležet nevyužitá.
Hračka není určena k tomu, že zabaví pejska na tři hodiny, když odejdete z domu. Respektive existují hračky, které pejskovi vydrží a nějakou dobu jej zabaví, jedná se převážně o jednodušší systémy. Nicméně jakmile na delší dobu opouštíte prostor a hračka zůstává v moci pejska, hrozí po vyčerpání pamlsků její destrukce! Vždy na to pamatujte – hračka není náhradou denního programu, je pouze jeho doplněním a zpestřením a měla by být používána pod dohledem!
Velikost hračky
Nezbytný je správný výběr velikosti hračky. Ať vaše čivavka třeba nezápasí s něčím, co je větší a těžší než ona sama, a naopak doga nesní pamlsek i s „trošku větším obalem“ v podobě hračky, ve které je uložen!
Naštěstí hračky bývají označeny nejen vhodnou velikostí uživatelského plemena, ale i konkrétními rozměry. Můžete si tedy vše představit v reálném měřítku a rozhodnout se, zda je to pro vašeho pejska opravdu vhodné.
Materiál a složení hračky
- Materiál volte i dle jiných parametrů, než jsou vaše preference. Sousedé o patro níže zajisté spíš ocení látkovou hračku než odrážející se „gumový balvan“; na druhé straně gumový balvan pravděpodobně vydrží pejskovu „péči“ nejdéle.
- Samozřejmě oceníte cokoliv, co je méně náročné na údržbu – dá se lehce omýt nebo vyprat.
- Ne všechny hračky jsou vhodné na ven.
- Dále při výběru berte na vědomí, zda má hračka hodně dílů, jak je náročné je oddělit a zničit/ztratit a jaká je naopak vaše schopnost havárii předcházet/zabránit.
Obtížnost hračky
Interaktivní hračky najdeme ve více stupních obtížnosti. Některé jsou opravdu jednoduché a zvládne je každý, u jiných je však vhodné, když už pejsek vyzkoušel nějakou lehčí variantu a má již zkušenost, o co se může jednat. Pokud pejskovi napoprvé dáme příliš složitý hlavolam, může se stát, že po chvíli snahu dostat se k pamlskům vzdá a ani příště nebude mít chuť se k pamlsku dostat. Proto je vhodné postupovat po obtížnostech tak, aby byl pejsek stále motivován předchozím úspěchem.
Jaké hračky jsou na výběr?
Výběr těchto produktů je obrovský. Samozřejmě je to vždy individuální – každému pejskovi vyhovuje něco jiného, a tak je fajn si třeba nějakou hračku půjčit od někoho, kdo ji již má a uvidíte, zda má cenu ji kupovat – jestli vašeho pejska vůbec zaujme. To, z čeho je jeden pejsek u vytržení, může druhý přejít s naprostým nezájmem. 🙂
Lízací podložky/protihltací misky
Jsou nejjednodušší verzí pomůcky, při které pejsek musí začít trochu přemýšlet a snažit se, aby se dostal ke svému přídělu jídla.
Tím, že má pejsek potravu hůře dostupnou, musí předvést alespoň nějakou aktivitu vedoucí k jejímu „vydolování“ z různých zákoutí, záhybů a výčnělků, čímž prospěje nejen mozku, ale i trávicí soustavě. Navíc mu to bude i nějakou chvíli trvat a z desetivteřinového krmení může být i desetiminutové. 🙂
Do lízací podložky jednoduše vetřete/nalijete nějakou dobrotu – konzervu, paštičku, kapsičku, ale třeba i vývar. Podložky jsou obvykle pryžové a je na nich spousta struktur rozmanitých tvarů, které pejska nutí jazykem intenzivně pracovat, aby dosáhl na dobrotku.
- Tyto hračky si oblíbí každý pejsek, jelikož jsou přímo spojené s krmením a není potřeba u nich nijak zvlášť přemýšlet, jen se trochu snažit – za málo práce zvířátko čeká veeeliká odměna.
- Existuje mnoho velikostí i stylů těchto výrobků, určitě tak najdete tu správnou pro vašeho pejska. Není na škodu jich mít i více a střídat je.
- Pořídíte je cca od 100 korun až do 500 korun.
Plnicí hračky
Plnicí hračky jsou vděčnou zábavou pro pejsky. Jde obvykle o gumové výrobky rozmanitých velikostí a tvarů, s rozličnými otvory, které se naplní dobrotkami a díky přepážkám, zákrutům a chlopním z nich pamlsky jen tak nevypadnou. Pejsek s nimi tedy musí různě manipulovat – pohazovat, žvýkat, kutálet je…, aby pamlsek vypadl ven.
Existují i jiné možnosti – např. hračku naplnit masovou pastou, kterou pes musí přes otvory olizovat, nebo granulemi s vývarem a nechat obsah zmrznout v mrazáku; tato varianta „psí zmrzliny“ je super vhodná v létě – pejska zabaví na opravdu dlouhou dobu a navíc se i zchladí.
- Velkou výhodou je rozmanitost a odolnost těchto hraček. Díky masivnímu gumovému tělu ve tvaru kostiček, koulí, pyramidek, činek, zvířátek a dalších odolá hračka žvýkání i po delší dobu.
- I pokud dojdou pamlsky, může pejsek s hračkou pokračovat.
- Pořizovací cena je cca 60–900 Kč, záleží na konkrétním výrobku, vesměs se ale vejdete do 300 Kč.
Čmuchací dečky/koberečky apod.
Že pejsci milují čmuchání je jasné každému, kdo na procházce za pejskem vlaje od patníku k patníku. Pro pejsky je čenichání nejen zábavou, ale také náročnou a uklidňující činností, při které vstřebávají velkou spoustu informací a namáhají tak své mozkové závity.
Koberečky jsou vyrobeny z různých látek a obsahují různé záhyby, sklady, „cancourky“ a kapsičky, do kterých umístíte pamlsky a pejsek je pak pomocí svého velice dobře vyvinutého smyslu hledá. Existují i jiné tvary hraček než dečky a koberečky, vzhledem podobné běžným látkovým hračkám, ale obohacené o kapsičky a záhyby. Pejsek má tedy hračku jak na čichání, tak na běžné hraní.
- Ze začátku pejskovi ukažte, že pamlsek do koberečku vkládáte, aby pochopil, že „tam někde je“ a zatoužil po tom jej najít.
- Čichání pejsci zbožňují, budou zbožňovat i tyto hračky!
- Hračky je možné prát v pračce a nechat je volně uschnout, nicméně na blátivý dvorek se příliš nehodí.
- Čmuchací hračky pořídíte cca od 200 do 600 Kč, ale je možné si je vyrobit i doma.
Pamlskové hlavolamy
Jsou nejvyšším levelem. Založené na různých systémech otvírání, posouvání, vytahování a podobně. Rozděleny jsou do několika obtížností, zkoušet byste je měli od nejjednodušších, aby se pejsek naučil řešit problém na něčem lépe pochopitelném a při složitějším hlavolamu už tušil, „o co jde“.
- Obvykle je účelem hlavolamu vytáhnout šuplíček (packou nebo zuby), vytáhnout různé „záslepky“ nebo poposouvat a pootáčet různé části tak, aby se objevila skulina s pamlsky.
- Úchyty bývají různého tvaru, velikosti a z různých materiálů – např. aby jeden šel otevřít zuby a druhý tlapkou tak, aby pejsek musel přijít i na jinou možnost než tu, která mu už jednou stačila.
- Koupíte je cca od 200 do 1 000 Kč, záleží na velikosti a propracovanosti celého systému.
Pejskovi interaktivní hračky střídejte a nenechávejte mu je po celý den. Měla by to být zábava, na kterou se těší, nenechejte je „zevšednět“!
Domácí výroba interaktivních hraček
Některé interaktivní hračky si můžete vyrobit i doma. Pokud nejste zrovna zruční řemeslníci věřte, že takový čmuchací kobereček nebo i jiné čmuchací hračky zvládnete jen s trochou materiálu a odhodlání. 🙂 Potřebný materiál budete mít určitě doma – nebo zkrátka některé kousky oblečení (které beztak již několik let nenosíte) „obětujete“. Pak už vás to bude stát jen čas a nervy, záleží na vašich ambicích a schopnostech.
Šikovnější se můžou pustit i do dřevěných hlavolamů!
Inspirace
Pokud zvažujete domácí výrobu některé hračky, tak věřte, že na internetu jich najdete opravdu nespočet a inspirovat se můžete kteroukoliv z nich. Například Pinterest je téměř nekonečným zdrojem nápadů, čím oživit dny vašeho čtyřnohého parťáka. Když tam zabrouzdáte, určitě vám něco padne do oka. 😉
Z trochu jiného soudku…
Mezi interaktivní hračky můžeme zařadit třeba i elektronický vrhač míčků, do kterého je potřeba míček vložit, aby jej „hodil“. Pejskům, kteří jsou nadšenými aportéry se po objevení jeho funkce splnil ten nejbáječnější sen – můžou si zcela „sami“ házet a aportovat míčky! 🙂
Interaktivní hračky jsou dobrým pomocníkem při soužití s pejsky, určitě některou z nich vyzkoušejte! Budete rádi vy i váš mazlíček!