Máte pojištěný dům? Auto? Nebo sebe? Tak proč nepojistit i domácího mazlíčka? Zvážili jste to vůbec někdy? A vyplatí se vám to? Pokud nevíte, co od pojištění mazlíčků čekat, pojďte se s námi zorientovat v těchto nepříliš probádaných vodách! Dozvíte se, jaké výdaje může pojistka pokrýt, ale třeba i to, že na starší zvířátka se již většina pojistek nevztahuje.
Pro koho je pojištění vhodné a co od něj očekávat?
Pojištění domácího mazlíčka je vhodné pro majitele, kteří chtějí mít jistotu, že v neočekávaných situacích budou schopni zvířátku dopřát maximální péči a nezatíží to jejich rozpočet. Najednou vytáhnout z peněženky třeba 30 000 Kč není jen tak! Pojištění kryje například úrazy a akutní onemocnění, ale třeba i škodu, kterou váš mazlíček může způsobit někomu jinému.
S pejskem, kočičkou a formulářem k veterinárnímu lékaři
Pokud chcete uzavřít pojištění domácího mazlíčka, budete k němu muset vyplnit formulář, který necháte doplnit a potvrdit ošetřujícím veterinárním lékařem. Jedná se o stvrzení informací, v jakém je zdravotním stavu zvířátko je, jakou má anamnézu; pokud v něm pojišťovna shledá něco problematického, nemusí je pojistit nebo vás může informovat o výluce z některého bodu pojištění.
Kdy se pojištění psů a koček vyplatí?
Léčba úrazu a nemoci. Výdaje za léčbu úrazu se mohou vyšplhat do závratných čísel. Stejné je to v případě akutních onemocnění, kdy zvířátko stráví hospitalizací i týdny. Pojistné plnění pokryje většinovou částku, která může být i desítky tisíc korun a bez pojistky výrazně ohrozí váš domácí rozpočet.
Újma na zdraví i majetku třetích osob. Nejen újma vašeho mazlíčka, pojištění se hodí i ve chvíli, kdy mazlíček způsobí škodu někomu jinému. A to jak škodu na majetku, tak i újmu na zdraví a vůbec se nejedná o malé částky, limity plnění se pohybují v řádech milionů korun!
Ztráta a náklady spojené s nalezením. Pojistka mnohdy kryje i výdaje spojené se ztrátou a nalezením mazlíčka. Zahrnuje tak například náklady na inzerci, odměnu nálezci, ale také náhradu v případě ztráty mazlíčka, a to v ceně obvyklé či v domluvené výši plnění.
Opatrování při hospitalizaci majitele. Pokud máte někoho spolehlivého, kdo se o vašeho mazlíčka v případě vaší hospitalizace v nemocnici postará, máte určitě o starost méně. Může se však stát, že pejska, či kočičku bude nutné umístit do zvířecího hotelu, dokud se z nemocnice nevrátíte. Navíc víte, že o něj bude maximálně postaráno, že nezůstane sám, bez péče a krmení. Mnohé pojistky myslí i na tuto situaci, kdy pokryjí potřebné náklady na péči o domácího mazlíčka.
Na co si u pojištění zvířat dát zvláštní pozor?
Každá pojišťovna nabízí jiné podmínky. Před uzavřením pojištění je tedy nezbytné si důsledně prostudovat konkrétní podmínky, možnosti připojištění a v případě nejasností se obrátit přímo na pojišťovnu. Co je však dobré mít na paměti?
Cesty do ciziny – chystáte-li vyrazit se zvířátkem do zahraničí, raději si předem osvěžte podmínky pojištění. Některé pojistky kryjí pouze události v České republice, některé v EU. Proto je mnohdy třeba sjednat PŘIPOJIŠTĚNÍ na dobu pobytu v zahraničí.
Pojištění odpovědnosti za škodu – některá pojištění mazlíčků nezahrnují škodu, kterou způsobí zvířátko někomu jinému. Zato některé pojistky uzavřené osobami, známé jako Pojištění občanské odpovědnosti mohou zahrnovat i plnění za škody způsobené třetím stranám vaším domácím mazlíčkem.
Lhůty od sjednání pojištění – obvykle musíte počítat s různými lhůtami od sjednání, po jejichž uplynutí začne teprve pojištění platit. Např. u úrazu to může být několik dní, při nemoci i měsíc.
Věk zvířete pro sjednání pojištění – pojišťovna může mít uvedený věk, na který se vztahuje dané pojistné plnění. Například je možné pojistit zvíře až od 3 měsíců do 7–10 let věku… Rozhoduje to, zda se jedná o psa, či kočku, a o jaké jde plemeno. Velcí psi mívají nižší věkovou hranici pro pojištění.
Spoluúčast aneb kolik doplatíte z vlastního – tato částka je v některých případech předem daná, někde se počítá jako procenta z plnění.
Lhůta pro uplatnění – dejte pozor, abyste při uplatnění pojistného plnění nepřišli až po lhůtě, kterou může mít pojišťovna uvedenou ve smlouvě. Poté vám již nebudou náklady proplaceny.
Výjimky z pojištění
V pojištění mazlíčků najdeme i několik výjimek, týkají se například porodu, kastrace či úmrtí.
- Málokterá pojišťovna hradí výdaje spojené s porodem či potratem, spíše je obecně nehradí.
- Kastraci hradí opět jen některé pojišťovny, a to pouze v případě, že se jedná o odstranění život ohrožujícího stavu, tedy například zánětu dělohy u feny. Pokud se rozhodnete zvíře preventivně vykastrovat, vše uhradíte sami.
- Některé pojišťovny pojistí jen psa s průkazem původu, nicméně všichni domácí mazlíčci pro pojištění musí být jedinečně identifikovatelní, tedy opatřeni mikročipem či tetováním. Obvykle je požadován mikročip – a to i u koček.
- Co se týče úhynu/utracení zvířátka, je situace různá – buď je pojišťovna nemusí vůbec nabízet, nebo se pojištění může vztahovat pouze na případ úmrtí následkem úrazu či nemoci. Pokud se však sami rozhodnete nechat uspat nemocného pejska, můžete zůstat bez pojistného plnění.
- Chronická onemocnění a diety bývají různě smluvně upravené. Obvykle se pojištění vztahuje jen na první „vypuknutí“ nemoci a jeho léčbu. Pokud později přejde diagnóza do stavu „chronické“, pojištění se na opakovanou léčbu již nevztahuje, stejně jako na dietní krmivo a podobně.
- Očkování, kosmetické úpravy a další běžné výkony nejsou zahrnuty v pojistkách.
- U pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu bývá vyloučeno plnění na půjčené věci nebo škoda způsobená osobě blízké – pokud tedy pejsek rozkouše rodinný gauč, nikdo vám jej neuhradí. 🙂
Kolik to stojí?
Cena pojištění záleží na mnoha faktorech. Obecně však lze říci, že je pořídíte od 150 Kč/měsíčně až po 700 Kč/měsíc. Záleží hlavně na rozsahu pojištění, které si vyberete.